Skip to content

158 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1935

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Feb 4, 2002

Property Information

Block12
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,322
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,700
65%
Improvement Value:$308,900
35%
Total Assessment$884,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934+4.0%
2024$8,589+10.6%
2023$7,767+0.2%
2022$7,749+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 10762, Page 216

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5016, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1935