Skip to content

209 Park AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1935

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block12
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage888
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
88%
Improvement Value:$87,000
12%
Total Assessment$737,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,444+4.0%
2024$7,156+10.6%
2023$6,471+0.2%
2022$6,456+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 16799, Page 1965Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 15012, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1935