Skip to content

130 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2016

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block1
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,650
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,200
40%
Improvement Value:$760,100
60%
Total Assessment$1,270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,830+4.0%
2024$12,335+10.6%
2023$11,153+0.2%
2022$11,128+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 16114, Page 1501Recorded6/23/2015

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 15386, Page 1687