Skip to content

103 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2007

Property Information

Block24
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,105
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
83%
Improvement Value:$156,500
17%
Total Assessment$906,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+4.0%
2024$8,802+10.6%
2023$7,959+0.2%
2022$7,941+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979