Skip to content

98 Twilight RdPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1930

Last Sale Price
$1,335,000
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block24
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$785,400
78%
Improvement Value:$220,000
22%
Total Assessment$1,005,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,155+4.0%
2024$9,762+10.1%
2023$8,868+0.2%
2022$8,848+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,335,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 16880, Page 1974Recorded9/25/2017

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 13644, Page 327

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5307, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1930