Skip to content

90 Twilight RdPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1981

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Nov 7, 2013

Property Information

Block24
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,956
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$781,200
59%
Improvement Value:$538,600
41%
Total Assessment$1,319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,330+4.0%
2024$12,815+39.0%
2023$9,219+0.2%
2022$9,198+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 15694, Page 578Recorded11/25/2013

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 14871, Page 1316

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4836, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1981