Skip to content

83 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1953

Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block24
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,954
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$744,000
72%
Improvement Value:$293,900
28%
Total Assessment$1,037,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,233+4.1%
2024$9,828+10.9%
2023$8,863-2.5%
2022$9,092+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14681, Page 1209

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4880, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1953