Skip to content

67 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 26, 2009

Property Information

Block24
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2SF 102588
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,588
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$736,000
63%
Improvement Value:$432,100
37%
Total Assessment$1,168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,798+4.0%
2024$11,342+10.6%
2023$10,256+0.2%
2022$10,233+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 5535, Page 983

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 5213, Page 888

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4931, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1900