Skip to content

45 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1915

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Mar 22, 2011

Property Information

Block56
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,949
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,500
56%
Improvement Value:$571,000
44%
Total Assessment$1,283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,963+10.0%
2024$11,787+10.6%
2023$10,658+0.2%
2022$10,634+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 14855, Page 1311

Property Built

Built

Year Built: 1915