Skip to content

51 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1960

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block56
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$682,100
64%
Improvement Value:$378,700
36%
Total Assessment$1,060,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,714+4.0%
2024$10,300+13.1%
2023$9,110+0.2%
2022$9,089+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,900,000
Sq Ft2,496DeedBook 19370, Page 35Recorded5/5/2023

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5468, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1960