Skip to content

36 Howe StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$4,150,000
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block56
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage5,765
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$937,500
49%
Improvement Value:$988,800
51%
Total Assessment$1,926,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,456+4.0%
2024$18,704+10.6%
2023$16,913+0.2%
2022$16,874+3.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$4,150,000
Sq Ft5,765DeedBook 19713, Page 953Recorded6/19/2024

Property Sale

Sale
$4,100,000
Sq Ft5,765DeedBook 19185, Page 34Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$1,850,000

From:

To:

Sq Ft5,765DeedBook 15637, Page 1269Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$1,577,864
DeedBook 14618, Page 761

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 4437, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1900