Skip to content

440 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1916

Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block56
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF/A2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,922
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,627,500
67%
Improvement Value:$808,800
33%
Total Assessment$2,436,300

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916