Skip to content

63 Egbert StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2015

Last Sale Price
$6,470,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block68
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class21
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,658
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,315,000
68%
Improvement Value:$1,110,600
32%
Total Assessment$3,425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,599+4.0%
2024$33,263+10.6%
2023$30,077+0.2%
2022$30,008+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$6,470,000
Sq Ft3,658DeedBook 19155, Page 30Recorded9/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$3,800,000
DeedBook 14083, Page 1805

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 13002, Page 1322

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
DeedBook 4708, Page 838