Skip to content

750 Clayton AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1955

Last Sale Price
$907,000
Last Sale Date
Jun 11, 2004

Property Information

Block68
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,199
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,122,000
74%
Improvement Value:$394,400
26%
Total Assessment$1,516,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,316+4.0%
2024$14,724+5.3%
2023$13,989+0.2%
2022$13,957+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$907,000
DeedBook 12138, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1955