Skip to content

78 Goetze StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1981

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block68
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,064
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,050,000
76%
Improvement Value:$332,400
24%
Total Assessment$1,382,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,962+6.0%
2024$13,173+10.8%
2023$11,887+0.2%
2022$11,860+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,150,000
Sq Ft2,064DeedBook 19522, Page 1206Recorded10/27/2023

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4853, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1981