Skip to content

814 Main Ave RearPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block74
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage876
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$868,200
90%
Improvement Value:$96,800
10%
Total Assessment$965,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,747+4.0%
2024$9,370+10.6%
2023$8,473+0.2%
2022$8,453+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 16989, Page 1155Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 16922, Page 1263Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$965,000

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 16313, Page 637Recorded2/10/2016

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 5157, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1950