Skip to content

107 Roosevelt Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954
Other Exempt

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Aug 28, 1997

Property Information

Block1052
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,386
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
49%
Improvement Value:$117,900
51%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,378+2.4%
2020$5,250+2.8%
2019$5,109+0.5%
2018$5,081+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5504, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1954