Skip to content

139 Taft Dr.Brick, NJ 08724

Built 1953

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block1052
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,603
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
50%
Improvement Value:$114,500
50%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,964+5.4%
2024$5,660+3.6%
2023$5,461+1.8%
2022$5,367+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,603DeedBook 17039, Page 358Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14888, Page 744

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5679, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1953