Skip to content

110 Harding Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Feb 21, 2018

Property Information

Block1052
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,162
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
49%
Improvement Value:$118,200
51%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,060+5.4%
2024$5,752+3.6%
2023$5,550+1.3%
2022$5,478+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 17065, Page 922Recorded3/27/2018

Property Sale

Sale
$203,840
DeedBook 11629, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1954