Skip to content

54 West ViewBrick, NJ 08723

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block133
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage648
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,300
83%
Improvement Value:$79,700
17%
Total Assessment$470,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,140+5.2%
2024$11,539+3.5%
2023$11,148+1.3%
2022$11,007+9.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 15417, Page 1906

Property Built

Built

Year Built: 1930