Skip to content

846 Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2003

Property Information

Block1263
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage888
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,800
63%
Improvement Value:$61,800
37%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,409+5.2%
2024$4,191+3.5%
2023$4,051+1.4%
2022$3,996+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 5407, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1940