Skip to content

415 Sweeney Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 15, 2013

Property Information

Block1263
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,892
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,800
39%
Improvement Value:$166,100
61%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,136+5.2%
2024$6,784+3.5%
2023$6,558+1.4%
2022$6,468+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 15422, Page 1392

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5183, Page 270

Property Sale

SaleMulti
$42,400
DeedBook 4985, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1985