Skip to content

840 Burnt Tavern Rd.Brick, NJ 08724

Built 2015

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block1263
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description1SG2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,775
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
35%
Improvement Value:$169,200
65%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+5.2%
2024$6,446+3.5%
2023$6,231+1.4%
2022$6,145+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 10402, Page 963