Skip to content

825 Marbro Ave.Brick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 25, 2006

Property Information

Block1263
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage865
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
68%
Improvement Value:$58,800
32%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,806+5.2%
2024$4,569+3.5%
2023$4,417+1.4%
2022$4,356+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13042, Page 716

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12916, Page 18

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 10705, Page 1134

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4960, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1930