Skip to content

316 Eastham RdPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2008

Property Information

Block1317
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,424
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
63%
Improvement Value:$98,400
37%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,690+0.4%
2024$6,666+3.6%
2023$6,435+1.4%
2022$6,343+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958