Skip to content

308 Eastham Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1956

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 26, 2007

Property Information

Block1317
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,230
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
56%
Improvement Value:$110,000
44%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538+5.2%
2024$6,215+3.5%
2023$6,008+1.4%
2022$5,925+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 13586, Page 1252

Property Built

Built

Year Built: 1956