Skip to content

201 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block1323
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage714
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,300
67%
Improvement Value:$100,600
33%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999+5.2%
2024$7,605+3.5%
2023$7,351+3.8%
2022$7,079+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft714DeedBook 19953, Page 1444Recorded3/14/2025

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft714DeedBook 19253, Page 212Recorded12/16/2022

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft714DeedBook 18568, Page 1242Recorded7/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960