Skip to content

203 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block1323
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,476
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
61%
Improvement Value:$127,100
39%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+5.2%
2024$8,189+3.5%
2023$7,915+1.4%
2022$7,807+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 16503, Page 1505Recorded9/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960