Skip to content

207 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Jan 18, 2002

Property Information

Block1323
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,196
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,700
57%
Improvement Value:$172,700
43%
Total Assessment$402,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,523+5.2%
2024$10,004+3.5%
2023$9,670+1.4%
2022$9,537+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000
DeedBook 10716, Page 176

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5085, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1970