Skip to content

441 Herbertsville RdBrick, NJ 08724

Built 1961

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 18, 2005

Property Information

Block1371
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,232
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
41%
Improvement Value:$144,400
59%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,352+5.2%
2024$6,038+3.5%
2023$5,837+1.4%
2022$5,757+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 13094, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1961