Skip to content

489 Bara St.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block174
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,212
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
55%
Improvement Value:$96,200
45%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+5.2%
2024$5,239+3.5%
2023$5,062+1.3%
2022$4,998+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,212DeedBook 18710, Page 200Recorded10/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955