Skip to content

572 Adamston Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block190
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,214
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
57%
Improvement Value:$92,700
43%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,572+5.2%
2024$5,295+3.5%
2023$5,116+1.3%
2022$5,052+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,214DeedBook 18737, Page 1500Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$205,700
DeedBook 11775, Page 1691

Property Built

Built

Year Built: 1950