Skip to content

555 Mark DrBrick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2012

Property Information

Block190
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1809
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,809
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
46%
Improvement Value:$153,300
54%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+5.2%
2024$6,970+3.5%
2023$6,734+1.3%
2022$6,649+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980