Skip to content

12 Beckert Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block284
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage672
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
72%
Improvement Value:$49,800
28%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,541+5.2%
2024$4,316+3.5%
2023$4,170+1.3%
2022$4,117+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 16406, Page 1620Recorded6/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5525, Page 485

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 4778, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1940