Skip to content

79 Channel Dr.Brick, NJ 08723

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$646,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block283
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,400
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,600
71%
Improvement Value:$100,500
29%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,612+5.4%
2024$8,173+3.6%
2023$7,888+1.3%
2022$7,785+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$646,000
Sq Ft1,400DeedBook 20033, Page 854Recorded6/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1935