Skip to content

611 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block284
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,421
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,500
48%
Improvement Value:$125,100
52%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+5.2%
2024$5,956+3.5%
2023$5,754+1.3%
2022$5,682+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft1,421DeedBook 20156, Page 1148Recorded10/7/2025

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,421DeedBook 19733, Page 1731Recorded7/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 10160, Page 1215

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5318, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1980