Skip to content

87 Channel Dr.Brick, NJ 08723

Built 1939

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block283
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,600
87%
Improvement Value:$27,600
13%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404+5.2%
2024$5,136+3.5%
2023$4,962+1.3%
2022$4,899+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939