Skip to content

24 Homestead Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block298
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,400
77%
Improvement Value:$36,600
23%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,055+5.2%
2024$3,854+3.5%
2023$3,724+1.3%
2022$3,677+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft400DeedBook 19490, Page 378Recorded9/20/2023

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 14418, Page 233

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10368, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1960