Skip to content

83 Woodland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1942

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block298
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
65%
Improvement Value:$70,100
35%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,151+18.6%
2018$4,343+2.7%
2017$4,229+152.4%
1998$1,676+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft920DeedBook 19775, Page 16Recorded8/27/2024

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5484, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1942