Skip to content

96 Woodland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Feb 22, 2005

Property Information

Block299
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,134
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
58%
Improvement Value:$89,100
42%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,520+5.2%
2024$5,246+3.5%
2023$5,069+1.3%
2022$5,005+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$241,000
DeedBook 12500, Page 985

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 11609, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1955