Skip to content

92 Woodland DrBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block299
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,084
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
58%
Improvement Value:$92,900
42%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+5.2%
2024$5,433+4.1%
2023$5,218+1.3%
2022$5,152+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,084DeedBook 19112, Page 1440Recorded7/26/2022

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,084DeedBook 15693, Page 534Recorded11/22/2013

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 13108, Page 824

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 4935, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1955