Skip to content

449 Bay Oak Dr.Brick, NJ 08723

Built 1991

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block315
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,290
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,200
38%
Improvement Value:$205,300
62%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,588+5.2%
2024$8,163+3.5%
2023$7,887+1.3%
2022$7,787+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,290DeedBook 16205, Page 428Recorded10/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4952, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1991