Skip to content

54 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block315
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,400
48%
Improvement Value:$133,700
52%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,641+5.2%
2024$6,312+3.5%
2023$6,098+1.3%
2022$6,021+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,420DeedBook 20188, Page 411Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,419DeedBook 17374, Page 1683Recorded2/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 11794, Page 1504

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 4982, Page 98