Skip to content

22 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block315
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,869
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
42%
Improvement Value:$180,600
58%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,791+5.4%
2024$7,392+3.6%
2023$7,134+1.3%
2022$7,041+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975