Skip to content

66 Birch Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 7, 2005

Property Information

Block315
Lot83
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,436
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,600
50%
Improvement Value:$121,900
50%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,341+5.2%
2024$6,027+3.5%
2023$5,823+1.3%
2022$5,750+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 12718, Page 1926

Property Sale

SaleMulti
$227,000
DeedBook 11943, Page 1482

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5443, Page 768

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 4813, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1980