Skip to content

491 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 15, 2001

Property Information

Block318
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,812
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,300
43%
Improvement Value:$167,100
57%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+5.2%
2024$7,154+3.5%
2023$6,912+1.3%
2022$6,825+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10583, Page 1283

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5413, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1987