Skip to content

40 Spruce CtBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
May 29, 1991

Property Information

Block321
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,139
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
50%
Improvement Value:$143,100
50%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,436+13.8%
2024$6,535+3.5%
2023$6,314+1.3%
2022$6,234+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4907, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1965