Skip to content

269 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1912

Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block323
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,776
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,900
73%
Improvement Value:$85,800
27%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+5.4%
2024$7,451+3.6%
2023$7,191+1.3%
2022$7,097+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912