Skip to content

241 Mandarin Rd.Brick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$1,101,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block341
Lot534
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage3,983
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,600
39%
Improvement Value:$412,000
61%
Total Assessment$675,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,451+5.2%
2024$16,586+3.5%
2023$16,025+1.3%
2022$15,823+0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,101,000
Sq Ft3,983DeedBook 18535, Page 325Recorded6/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5489, Page 430

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5238, Page 671