Skip to content

21 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$513,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block356
Lot426
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,684
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
65%
Improvement Value:$120,100
35%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,716+5.4%
2024$8,271+3.6%
2023$7,983+1.3%
2022$7,879+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$513,000
Sq Ft1,684DeedBook 19870, Page 1383Recorded12/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955